Müslüman olmayan, farz ve haramdan sorumlu mu?

Soru Detayı

- Bir gayrimüslime namaz kılmak, tesettüre girmek vs. farz değil, değil mi?
- Zira önce iman gelir... Böyle söylemek gerekiyordu değil mi?
- Bu söylenenler zina için, adam öldürmek için vs. de geçerli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman olmayan bir kimse namaz ve oruçla yükümlü derseniz kâfir namaz kılmış, oruç tutmuş olur ki, bunun mantığı (şeriatta yeri) yoktur.

Cezayı gerektiren bir fiil işlediğinde, bu fiil kâfirin dininde de haram ise dünya ve ahirette cezasını çeker.

İslam ülkesinde cezayı gerektiren bir fiil işleyen kâfir vatandaş (zimmî) veya izinli girmiş yabancı kâfir (müstemen) zina ederse had (şeriatımızdaki ceza) uygulanır mı konusunda farklı içtihatlar vardır. İçki cezası uygulanmaz. Adam öldürme ve yaralama cezası uygulanır.