"Münafık çam gibidir, kimse kesmez ise dimdik ayakta durur; mümin çalı gibidir, eğilip eğilip durur." sözü hadis midir? Hadis ise ne anlama gelir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadisin Sahih-i Müslimde geçen metni şöyledir: Ebû Hüreyre'den rivayetle Resûlüllah (s.a.m.) şöyle buyurmuştur:

«Mü'minin misâli ekin gibidir. Ekini rüzgâr sallar durur. Mü'mine de belâ gelmekte devam eder. Münafıkın misâli ise erz ağacı gibidir. Kesil­medikçe sallanmaz.» buyurdular. [Müslim, Münafıkların Sıfatları, 14, (2809)]

Ulemânın beyânına göre bu hadîsin manası şudur:

Mü'minin bede­nine, ailesine veya malına elem, keder çok arız olur. Bu ise onun günah­larına kefiarettir. Derecelerini yükseltir. Kâfirin başına belâ az gelir. Onun belâsı kıyamet gününde tam olarak gelecektir.