Mezhepler arasındaki içtihad farklılıklarından kaynaklanan meselelerin vacip veya sünnet olması, sevap açısından birinin vacip sevabı, diğerinin sünnet sevabı almasına sebep oluyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Genellikle Hanefi mezhebinde vacip olarak nitelenen hususlar, diğer üç mezhebe göre sünnettir. Hatta, Kurban, bayram namazları, vitir namazı sadece İmam Azam'a göre vaciptir, İmam Ebu Yusuf ve İmama Muhammed’e göre de sünnettir.

Bu açıdan bakıldığında ister vacip, ister sünnet denilsin, müekked sünnet sevabını kazanmanın daha uygun olduğu gözüküyor. Çünkü, "vacip" kavramı Hanefiler dışında bütün alimlere göre "farz" ile aynıdır. Bu sebeple geriye sünnet veya müekked sünnet kalır.

Bununla beraber, bu ibadetler şari tarafından sünnet veya vacip şeklinde değil, mutlak olarak emredilmiştir. Bu kriterler alimler tarafından ictihatla tesbit edilmiştir. Bu sebeple Allah’ın bunlara vereceği sevabın herkes için aynı seviyede olması uygun gözükmektedir.