Meryem suresi, 24. ayete göre suda doğum dinen caiz midir?

Soru Detayı

- Suda doğum dinen caiz midir?
- Suyun kas gevşetici özelliğinden dolayı annenin çekeceği doğum sancısı %60 oranında azalttığı bildirilmişti.
- Meryem-23/24 ayetlerinden faydalı olabileceğine dair tefsir yapılmış mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Doğum sancısı onu bir hurma ağacına yöneltti. 'Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!' dedi. Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: 'Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı.'"(Meryem, 19/23, 24﴿

En az acıyla doğum yapmak için tabiplerin uygun gördükleri tedbirleri uygulamak caizdir. Bahsedilen ayette geçen derenin suda doğumla bir alakası yoktur...