Meleklerin abdest bozuluncaya kadar sevap yazdığı dua sahih mi?

Soru Detayı

Abdeste başlarken kim “Bismillahi velhamdülillah” derse abdesti bozuluncaya kadar melekler iyilik yazarlar.” (Taberani, Bidaye – 134)
- Bu hadisin kaynağı doğru mu? Sıhhat durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi Taberanî “el-Mucemu’s-sağir”de (h.no: 196) rivayet etmiştir.

Fakat Taberani’nin “Bidaye” diye bir kitabının olduğunu bilemiyoruz. Maalesef internette hepsi aynı kaynağı -kulak dolması olarak- yazmışlardır.

Bu hadis rivayeti “hasen” olarak değerlendirilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h.no: 1112)

Demek ki, abdest alırken "Bismillahi velhamdülillah / Allah'ın ismiyle ve Allah'a hamd olsun" dersek, abdestli olduğumuz sürece sevap yazılır.

Bu hadis, hem sürekli abdestli olmayı hem de abdest alırken burada geçen veya diğer rivayetlerde geçen duaları söylememizi teşvik etmektedir.