Mekke'nin fethinden sonra Peygamberimiz (s.a.v.)'in tekrar Medine'ye dönüşü nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zilkâde ayının bitmesine on iki gün kalmıştı.

Peygamberimiz (s.a.v.), Ci'râne'de bulunduğu zaman zarfında içinde namazlarını edâ ettiği mescide giderek orada namaz kıldı, duada bulundu, sonra da umre için ihrama girdi. Daha sonra Cir'âne'den ayrılarak ashab-ı kiramla gece Mekke'ye girdi. Yol boyunca telbiye getiren Efendimiz Beytullahı görünce telbiyeyi kesti.

Sabahleyin ashabıyla birlikte Kâbe-i Muazzamayı tavaf etti. Sonra da Safâ ve Merve arasında sa'y yaptı. Sa'yın yedinci devresinde Merve yanında başını tıraş ettirdi.

Bu umrede Efendimiz kurban kesmedi.1

Resûl-i Kibriyâ Efendimiz, artık Medine'ye dönmek niyetindeydi.

Bunun için, daha önce Mekke vâliliğine tâyin ettiği Attab bin Esîd'e aynı vazifeyi tekrar verdi. Muaz bin Cebel Hazretlerini de İslâmı anlatmak ve Kur'an öğretmek üzere orada bıraktı.2

Bundan sonra Mekke-i Mükerreme'den yola çıktı. Zilkâde ayının bitmesine bir kaç gece kala Medine-i Münevvere'ye kavuştu.3

Dipnotlar:

1. Tabakât, 2:154.
2. Sîre, 4:143; Taberî, 3:139.
3. Sîre, 4:144; Tabakât, 2:154.