Maddenin 4 elementten oluştuğuna dair ayet veya hadis var mı?

Soru Detayı

- Kur'an'da, hadislerde veya diğer İslamî kaynaklarda maddelerin 4 elementten oluştuğuna (ateş, hava, su, toprak) dair bir şey geçiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maddenin dört elementten oluştuğuna dair bir ayet veya hadis bilgisine rastlayamadık.

Bediüzzaman Hazretlerinin şu beyanları da bizi tasdik etmektedir:

“Unsuriyet ve besatet ve erbaiyet (dört element düşüncesi) felsefenin bataklığındandır; şeriatın maden-i safîsinden değildir. Fakat felsefenin yanlışı, seleflerimizin lisanlarına girdiğinden, bir mahmil-i sahih bulmuştur. Zira selef, "dörttür" dediklerinden murad, zahiren dörttür. Veyahut hakikaten ecsam-ı uzviyeyi teşkil eden müvellidülma ve müvellidülhumuza ve azot ve karbon.. yine dörttür. Eğer hür-fikirsen bu felsefenin şerrine bak: Nasıl ezhanı esaretle sefalete atmıştır. Âferin, hürriyetperver olan hikmet-i cedidenin himmetine ki, o müstebid hikmet-i Yunaniyeyi dört duvarıyla zîr ü zeber etmiştir."

"Demek muhakkak oldu ki: Ayâtın delail-i i'cazının miftahı ve esrar-ı belâgatın keşşafı, yalnız belâgat-ı Arabiyenin madenindendir. Yoksa felsefe-i Yunaniyenin destgâhından değildir.” (Muhakemat, Birinci Makele, s. 83-84)

Sebepleri de neticeleri de yaratan Allah’tır.