Kvas diye bir içki var, bunu içmek haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu içki hakkında detaylı bilgimiz yoktur. Bu içkinin bir tür bira olduğunu biliyoruz. Arpadan yapılan birayla aynı özellikleri taşıyorsa, yani az da olsa alkol ihtiva ediyorsa, bu içki de haramdır.

“Kur’an Ahkâmı” tefsirinin 320. sayfasında, geniş bilgi verildikten sonra, şu hükümler sıralanmaktadır:

1. (Sarhoş eden) içki, alkol nisbeti ne olursa olsun haramdır. Meselâ, alkol nisbeti yüzde iki veya daha az olan bira da haram cinsine dahildir. (Çünkü sarhoş edici madde bunda da mevcuttur. Nisbetinin az olması haramlıktan çıkarmaz.)

2. Çoğu sarhoş eden maddenin, azı da haramdır.