Kurban hissesine giren kişi vefat eder, ne yapmalı?

Soru Detayı

- Kurbana 6 pay olarak girenlerden biri rahmetli olursa mirasçıları o kurbanı kesmeli mi yoksa başka paya girebilirler mi?
- Diyelim ailesi hisseden çıktı 6’ya niyetlenilen kurban 5 kişiyle kesilebilir mi yoksa bir hisse bulunması gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurban niyeti ile alınmış altı hisseli bir hayvan var, hisse sahiplerinden biri kurban kesilmeden ölüyor, onun bir tek mirasçısı var ise ve bu hisse ona intikal etmiş ise, ister kendisi için vacip kurban olarak isterse de babası için nafile kurban olarak da dahil olabilir.

Eğer varis, bu hisseyi kurban olarak kestirmek istemiyorsa, diğer beş kişi eşit olarak hisse bedelini varise öderler ve kurban beş kişi için kesilir.

Varis birden fazla ise altıncı hisse iki kişiye kurban olmaz.