Kur'anda neden değnekle vurun gibi ayetler vardır?

Soru Detayı

- Ve bu bahsedilen şeylerin bugünkü hükümleri ne olmalıdır?
"Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüzer değnek vurun. Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dini(nin koymuş olduğu hükmü uygulama) konusunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü’minlerden bir topluluk da onların cezalandırılmasına şahit olsun." (Nur Suresi 2. ayet) ve daha birkaç ayette değnekle vurun gibi ifadeler vardır.
- "Kur'an" çok boyutludur ifadeleri yer alır. Pekala, çok boyutlu ise "o zamanın şartlarında vurulacaktı. Şimdi öyle bir şey yok." demek mantıksızdır ve çelişkilidir.
- Peki bu işin (değnekle vurma gibi ayetlerin) aslı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an, Allah’ın kelamıdır ve hükümleri kıyamete kadar geçerlidir.

Zinanın hükmü İslam'da açıktır. Evliler için recm, bekarlar için yüz celde vurmaktir.

Suçunu hakimin huzurunda dört defa ayrı ayrı itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen veya dört adil erkek şahidin hakim huzurunda açıkça şahitlikte bulunması ve zina eden kişinin zinanın haram olduğunu bilmesi gerekir.

Fakat bunlardan biri olmamışsa veya olsa bile ilgili cezayı verecek bir merci yoksa, bu insanın yapacağı tek şey, günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir.

Ayette geçen celd, "deri üzerine vurmak" demektir. Her bir vuruşa da "celde" denilir.

Kişiye celde (sopa) vurulurken, birtakım esasların göz önünde bulundurulması gerekir. Bun­ların başlıca şunlardır:

1. Sopa iri olmayacak, parmak kalınlığında ve düz, budaksız olacaktır. Çöp gibi basit şeylerle de olmaz.

2. Sopayı vuran kişi, sopayı sadece omuz hizasına kadar kaldıracak ve daha yukarıya kaldırmayacak.

3. Çıplak bedene vurulmayacak, bedende gömlek gibi bir elbise bulu­nacaktır. Ama kürk ve palto gibi kalın bir giysi de olmayacak.

4. Sopa, karın ve yüz gibi nazik ve tehlikeli yerlere vurulma­yacak.

5. Hepsi bir yere vurulmayacak, vücudun çeşitli yerlerine dağıtılacak.

Kendisine celd uygulanacak kişi, erkek ise ayak üstü durdurulur, kadın ise oturtulur.

Sopa vurulurken ne şiddetli davranılıp ölüme veya yaralamaya sebep olmalı, ne de hafif geçirilmelidir; orta bir yol izlenmelidir.