Kuran'da geçen meni, kadınının mı yoksa erkeğin mi?

Soru Detayı

- Kıyamet suresinde 37. ayette kendisi meninin bir damlasından değil miydi? Burada erkek mi kadın mı belirtiliyor?
- Müminün 13 nufteyi sağlam bir karargaha yerleştirdik derken zigotu mu kastediyor eğer zigotu kastediyorsa mucize oluyor?
- Necm 45-46 erkek ve dişi olarak iki çifti yaratan odur, atıldığında meninin bir damlasından derken buradaki meni erkeği mi kastediyor yoksa kadınla erkeğin menisinin birleşiminden mi?
- Çünkü cinsiyeti erkek belirler ve erkeğin menisi ana materyali oluşturduğu için mi erkeğin Kıyamet suresinde kendisi menin damlası değil miydi, diyor. Allah (cc) böyle derken bilimle çakışıyor mu? Buradaki meni erkeğin mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru:
Kur'an'daki meni kadınının mı yoksa erkeğin mi?
Kıyamet suresinde 37. ayette kendisi meninin bir damlasından değil miydi? Burada erkek mi kadın mı belirtiliyor?

Cevap:
Erkek belirtiliyor.

Soru:
Müminün 13 nufteyi sağlam bir karargaha yerleştirdik derken zigotu mu kastediyor eğer zigotu kastediyorsa mucize oluyor.

Cevap:
Evet, zigot kastediliyor. Elbette mucizedir. Kur'an’ın mucize olmayan yeri yok, baştan sona mucizedir.

Soru:
Necm 45-46 erkek ve dişi olarak iki çifti yaratan odur, atıldığında meninin bir damlasından, derken buradaki meni erkeği mi kastediyor yoksa kadınla erkeğin menisinin birleşiminden mi? Çünkü cinsiyeti erkek belirler ve erkeğin menisi ana materyali oluşturduğu için mi erkeğin Kıyamet suresinde kendisi menin damlası değil miydi, diyor. Allah (cc) böyle derken bilimle çakışıyor mu? Buradaki meni erkeğin mi?

Cevap:
Meni erkeğindir. Bilimle neresi çakışacak? Kur'an-ı Kerim; “Kadının yumurtasına bakmaz mısınız?” deseydi, bundan kim ne anlayacaktı? Çıplak gözle yumurta görülmüyor. Bugün bile çoğu insan böyle bir sözden bir mana çıkaramaz.

Ama insan ister cahil olsun, ister âlim olsun, meniyi görüyor. Döllenmiş yumurta olan zigotu da çıplak gözle göremez.

Dolayısıyla buradaki misaller hep erkeğin menisine aittir.

Cenab-ı Hak, insanın gururlanmaması gerektiğine dikkati çekiyor ve aslına bakmasını istiyor. “Senin aslın işte bu değersiz görünen bir meniden ibarettir.” diyor.