Kuran'da diğer gezegenlere giriş var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı âlimler Rahman suresi 33. ayete dayanarak, bir güç sayesinde semaya yükselmenin olabileceğini belirtmişlerdir. Ayet şöyledir:

"Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin çevresini aşıp geçmeye gücünüz yetiyorsa geçin! Ama Allah'ın verdiği bir güç olmaksızın geçemezsiniz ki!"

Bazı meallerde bu gücün teknoloji olduğu belirtilerek parantez içi açıklamalarla ayete şöyle mana verilmiştir:

Ey cinn ve ins(an) toplulukları! Haydi gücünüz yeterse, göklerin ve yerin (köşe) bucaklarından (ve sınır çıkışlarından) geçip gidin! Bunu ancak üstün bir güç ve kudretle (büyük servetlerle elde edilen yüksek bir teknolojiyle) başarabilirsiniz. (Yoksa öyle kolaylıkla engelleri-mesafeleri aşıp uzaydaki duraklara ulaşamazsınız.)

Keza, Zülkarneyn kıssasında birkaç kere geçen "sebeb" kelimesi de bazılarınca uzay aracı olarak yorumlanmıştır.

Bu ve benzeri yorumlar kesin olmamakla birlikte, Kur'an açısından insanın semaya yükselmesini doğru bulmayan herhangi bir ifade yoktur.