Kuran’da borçlar ve şirketler hukuku ile ilgili neden detaylı bilgi yok?

Tarih: 03.05.2020 - 04:40 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Kuran-ı Kerimde bazı konularda detaylar yer alsa da borçlar ve şirketler hukuku ile ilgili olarak genel prensip düzeyinde kuralların yer almasının hikmetleri nedir?
- Kuran'da bazı konuların neden detay verilmeden, icmali olarak açıklandığını borçlar ve şirketler hukuku bağlamında değerlendirirseniz memnun olurum.
- Kuran’da detay verilenlerde niçin detay verilir, verilmeyenlerde niçin verilmez?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an-ı Kerîm, bütün insanlığı hak dine daveti hedeflemiş olsa da ilk muhatapları nazil olduğu zamanın dünyası ve özellikle de Hicaz bölgesinin Araplarıdır. Kur’an’ı öncelikle onların anlaması ve hayatlarına uygulayabilmeleri gerekir.

Bu yüzden onların ihtiyaç duyacağı bilgilere biraz daha geniş yer verilmiş, Peygamberimiz (asm)  de sünneti ile boşlukları doldurmuştur.

İktisadi ve ticari hayatta faiz yasağı, akdin karşılıklı rızaya dayanması ve bağlayıcılığı gibi bir değişmeyen sınırlar ve hükümler vardır, bir de şirket ve ticaretin şekilleri gibi zaman ve zemine göre değişmesi zorunlu olan saha vardır; birincisi yeterince yer almıştır, ikincisi ise yer alamazdı, alsa idi hem hayatlarında olmayan şeyi muhataplar anlayamazdı hem de muhteva gereksiz yere çoğalırdı.

Kur’an’da ve sünnette yer alan kurallar ve açıklamalar, insanlık var oldukça icad dilecek olan yeni şekillerin hükmünü ictihad ile çözmeye yeterli kılınmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 500+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun