Kur'an ve ezanın hoparlörle okunması, aksiseda olduğu için caiz değildir diyenler var; bu konuda ne dersiniz?..

Tarih: 17.01.2007 - 10:55 | Güncelleme:

Soru Detayı
Ezanın ve camilerde Kur'an-ı Kerim'in höperlörle ve mikrofonla okunması konusundaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.Bazı kanallarda bu bid'at deniliyor. Aks-i seda olduğu için esas kıraat değildir diyorlar. Hatta bu konuda merhum Elmalıl Hamdi Yazır Hocanın Hak Dini Kur'an dili tercümesinin üçüncü cildinin 2361. sayfasında böyle olmayacağını yazıyor, diyorlar. Bu konudaki görüşlerinizi kaynakları ile berebar bildirirseniz memnun olurum.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Hoparlörle ezan okumak câiz mi?"

"Hoparlörle okunan ezan, şayet İslâm`ın emrettiği şekilde okunursa, yani müezzinliğin şartlarına hâiz bir kimse tarafından okunursa, câizdir. Hoparlör müezzini müezzinlikten azledip ezanını ifsad etmez. Sadece müezzinin sesini daha fazla yükseltip uzaklara götürür. Bu da ezan okumanın gayelerinden biridir. Yalnız teyp ile ezan okumak câiz değildir. Çünkü ortada insan yoktur. Aksiseda kabilindendir." (Halil Günenç, Günümüz Mes`elelerine Fetvâlar)

Hoparlörden okunan ezanı da tekrarlamak sevaptır. Hoparlör sesin kuvvetini artırıcı bir alettir. Hoparlörden çıkan ses, aksiseda (yankı) değil; mikrofon başında okuyan veya konuşan kişinin kendi sesidir. Bu itibarla, daha uzaklardan duyulması için ezanın mikrofondan okunmasında; vaiz, imam ve müezzinin sesinin caminin her tarafından duyulması için camilere hoparlör konulmasında ve cami içinde imamın hoparlörden duyulan sesine iktida edilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

Burada karıştırılan bir konu var: Kasete alınmış ses ile bizzat okuyan kişinin ağzıdan çıkan sesin mikrofondan çıkması aynı değildir. Eğer kasetten dinliyorsak bununla namaz olmaz; bu doğrudur. Ancak mikrofondan çıkan ses tamamen canlı olarak konuşan müezzin ve imamın sesi olduğu için, namazımıza ve ezanımıza hiçbir zararı yoktur.

Eskiden büyük camilerde namaz kılınırken imamın sesinin duyulmadığı yerlere müezzinler konularak onların seslerinden namazlar kılınırdı. Şimdi Allah’ın bir nimeti olan mikrofonla daha rahat ibadet yapılabilmektedir.

Ancak kulakları rahatsız edecek ve ibadetten alınacak zevki kaybettirecek kadar sesli olmamasına dikkat etmek gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun