Kuran-ı Kerim'in temel amaçları nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bediüzzaman Kur’an’ın dört maksadı olduğunu ifade ederken ”Tevhid, Nübüvvet, Haşir ve Adaleti” sayar. Buna birde “İbadet”i de başka bir eserin de eklemektedir.

Buradaki ilaveden, “Adalet” ve “İbadet”in tek madde olarak sayıldığı anlaşılmaktadır. Kanaatimizce; adalet kavramı ibadeti de içine alır. Şöyle ki:

Adalet, İhkak-ı Haktır. Yani her hak sahibine hakkını vermektir. Başlıca şu üç hakla karşı karşıya olduğumuz görülür.

1. Allah’ın üzerimizdeki hakkı. (Hukukullah).

2. Diğer insanların üzerimizdeki hakkı (hukuk- u ibad).

3. Nefsimizin üzerimizdeki hakkı.

İbadet, tümüyle Hukukullah ile alakalıdır. Diğer insanların üzerimizdeki hakları “muamelat” şeklinde ifade edilebilir. Fıkıh ilmi bunları ayrıntılı bir şekilde ele almaktadır. Nefsin terbiyesi, tezkiyesi, onu hevaya değil Hüdaya sevketmek gibi durumlar ise zaten insanın üzerindeki haklarındandır.