Kur'an-ı Kerim'i ezberlemek (hafızlık) için neler tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hafızlık (Kur'an-ı Kerim'i ezberleme) konusu kişiye ve zamana göre değişir.

Bazı önemli tavsiyelerimiz şunlardır:

1. Ayet ayet ezberlemek. Yani önce bir ayeti ezberleyip sonra ikinciye geçmek. İkinciyi ezberleyince, bir ve ikinci ayetleri beraber okumak. Sonra üçüncüyü ezberlemek, tekrar bir, iki ve üçü beraber okumak. Böylece sayfa sonuna kadar devam etmek.

2. Akşam yatmadan bol bol yüzünde tekrar okumak. Sonra da mümkünse gece teheccüd bahanesiyle tekrar çokça okumak ve sabah namazdan sonra ayet metoduyla ezberlemek.

3. Zihnen ve bedenen uyanık olmak.

Kişinin yaşı ne olursa olsun, hafız olmasına engel değildir. Nitekim elli yaşın üzerinde hafız olan bir çok insan bulunmaktadır.