Kur'an-ı Kerim alfabesinde bazı Arapça harfler neden yok?

Soru Detayı

- Kuran-ı Kerim alfabesinde bazı Arapça harfleri yok.
- Ebced hesaplamasında kullanılan ve yazılışları da farklı olup Kuran-ı Kerim harflerinin arasında göremediğim P, J, Ü, Ö, Ç, G ve İ gibi harfler gördüm. Benim merak ettiğim soru şu:
- Kuran-ı Kerim indirildiği 23 yıllık dönemde halkın konuştuğu Arapça içinde bu P, J, Ü, Ö, Ç, G ve İ harfleri var mıydı?
- Eğer varsa; Kuran-ı Kerim içinde neden bu harfler kullanılmadı?
- Eğer bu harfler Kuran-ı Kerim o dönemde halkın konuştuğu Arapça hangi harflerden oluştuysa ve o dönemdeki halk anlayabilsin diye sadece o dönemin Arapçasının harflerinden oluşturularak mı indirildi?
- Veya o dönemde konuşulan halk Arapçasında P, J, Ü, Ö, Ç, G ve İ harfleri olsaydı, Allah Teala o dönemdeki halk anlayabilsin diye P, J, Ü, Ö, Ç, G ve İ harflerini de Kuran-ı Kerim alfabesinde kullanacak mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Arapçada eskiden beri, soruda gösterilen P, J, Ü, Ö, Ç, G ve İ harfler yoktu.

Arap harfleri “lam elif” hariç 28’dir. Arap lisanıyla vahyedilen Kur’an’da da yalnız bu 28 harf kullanılmıştır. Bu sebeple sorudaki “Kur'an-ı Kerim alfabesinde bazı Arapça harfleri yok.” ifadesi isabetli değildir. Çünkü bunlar Arapça harfleri değildir.

- Şüphesiz o dönemde Arapların lisanında var olan Arapça harfler şimdikinden daha fazla olsaydı, onlar da Kur'an’da yer alırdı. Çünkü Arapça diliyle indirilen Kur'an’ın, ilk muhatapları olan Arapların kullandığı tüm bir lisanla indirilmesi hikmetin gereğidir.

Yoksa, bu ilk muhatapların kullandığı lisanın bazı harflerinin kullanılmaması demek, bazı kelimelerinin kullanılmaması demektir. Bazı kelimelerin kullanılmaması ise bazı cümlelerin, ifadelerin kullanılmaması anlamına gelir. Bazı ifadelerin kullanılmaması ise, o dilin eksik kullanıldığı manasına gelir.

Eğer böyle bir eksiklik olsaydı, müşrik Arapların ilk itiraz edecekleri nokta bu olurdu. Ve muhtemelen şöyle olurdu:

“(Hz.) Muhammed bir yandan Kuran’ın Arapça lisanıyla indiğini ve bütün Arap edip ve şairlerinden daha beliğ ifadelere sahip olduğunu, söylüyor; diğer taraftan bu kitapta bir kısım Arapça harflerin, kelimelerin, cümlelerin bile kullanılmadığını görüyoruz. Bu açık bir çelişki değil mi?”

Demek ki, Kur'an Arapça olarak indirilmiştir ve bütün Arapça harfler vardır.