Küçük çocuğun yeşil kubbeye sarkıtılması olayı doğru mu?

Soru Detayı

- İnternette bir kuşun Mescid-i Nebevî camının içinden düştüğü söylenir. Kuşu almak için akıl baliğ olmayan bir çocuğun oraya sarkıtıldığı ve çıkarken bir salkım üzülme çıktığı ve çocuğun yanağında bir kızarıklık olduğu sonra orada 5 amcanın oturduğunu söylüyorlar. Amcalar; Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Ömer’in olduğu söyleniyor. Hz. Muhammed’in çocuğa üzüm verdiği söyleniyor. Yanağındaki kızarıklığın da Hz. Muhammed’in hafiften yanağını sıktığı söyleniyor.
- Bu hikaye gerçek mi?
- Ayrıntılısı internette ve videolarda var. (konuyu eksik ya da yanlış anlatmış olabilirim)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle uydurma bir hikâyenin hiçbir makul tarafı görünmemektedir.

Evvela, “Mescid-i Nebevî camının içinden düştüğü…” bilgisinin hiçbir değeri yoktur. Çünkü kuşun caminin içine düşmesi meselesinin kale alınacak bir tarafı yoktur.

Ayrıca, kuş düşse bile, caminin içine girmesinde hiçbir beis yoktur. Pencereden bir çocuğun sarkıtılması yerine, caminin herhangi bir kapısından büyük adamların girmesi daha mantıklıdır.

Eğer camiden maksat “Ravza-yı Muttahhara” ise, -ki hikâye biraz ona benziyor- oraya da normal büyük insanların girmesine engel bir şey yoktur. Girenin masum çocuk olması, “hikâyenin tasavvurunda baş kahraman” olmasındandır.

Özetle, böyle bir hikâyeyi uyduran kişi, Müslümanların aklıyla alay etmiştir.