Kocası kendisinden razı olarak vefat eden kadın, doğrudan cennete mi girer?

Soru Detayı

- “Hangi kadın, kocası kendisinden razı olarak vefat ederse, cennete girer.” hadisini nasıl anlamalıyız?
- Bu kadın, örneğin namaz kılmıyor, oruç tutmuyorsa da cenente girecek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis şöyledir:

“Hangi kadın kocası kendisinden razı olarak ölürse mutlaka cennete girer.” (Tirmizi, Rada, 10; İbn Mâce, Nikah 4)

Tirmîzî, bu hadis hasen gariptir, demiştir. (Tirmizi, a.y)

Esasen bu gibi hadisleri, diğer şartlarıyla beraber düşünmek gerekir. Yani, bir Müslüman kadın, Allah haklarını ve diğer kul haklarını yerine getirmekle beraber, kocası da kendinden razı olarak vefat ettiğinde, doğrudan cennete girer demektir.

Yoksa, bu şartlar dikkate alınmadan hüküm verilirse hatalı olur.

Demek ki, kocası kendisinden razı olduğu halde ölen Müslüman kadın, kocası ile ilgili haklar konusunda bir hesaba çekilmeden cennete girmeye müstahak olmuş olur.

Ancak başka günahları var ise ya bunların bağışlanmasından veya bunlardan dolayı cezasını çektikten sonra cennete girer.

Özetle, “şunu yapan cennete girer” gibi genel ifadelerle ilgili hadisleri, bu şekilde yorumlamak gerekir.