Kız çocuğuna tecavüz etmişler benim sorumluluğum nedir?

Soru Detayı

- Çocuk esirgeme kurumunda çalışıyorum, iyi denetleme yapmadım. Kız çocuğuna tecavüz etmişler benim sorumluluğum nedir?
- Dünyada nasıl telafi edilir?
- O kız çocuğu geneleve satılmış, denetleme yapmadığım için kötü yere satılmasına sebep olduğum için bu zararı dünyada nasıl telafi ederim, ahirette azap görür müyüm?
- Sadece helallik almakla telafi olmaz bence, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Olayı dinlemek bile tüylerimizi diken diken ediyor. Böyle bir cinayete, rezalete, mağduriyete, vazifesini ihmal ederek sebep olan kişiler de elbette sorumludurlar.

Telafi için başta tövbe gelir. Bu yetmez, o kızı genelevinden kurtarmak ve temiz topluma katmak için azami gayret sarf etmek gelir.

Bu kız tazminatı da hak eder. Mahkemeye intikal etmediği için tazminata hükmedilmedi, tazminat niyetiyle kıza bir miktar ödeme de yapmak yerinde olur.

Bütün bunlardan sonra ahirette Allah Teala’nın ne yapacağını ancak o bilir.