Kıyamete yakın kalem bollaşacak, anlamına gelen hadis var mıdır?

Tarih: 01.06.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Köşe yazarları, kitap yazarları, internet siteleri, bloglar hadisin tecellisi olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir rivayete göre Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Malın bollaşması, kalemlerin çoğalması ve ticaretin yaygınlaşması kıyametin alametlerindendir.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 38520).

İbn Mesud’dan gelen bir rivayete göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Selamın özelleşmesi, -kadının kocasına ticarette yardımcı olacak şekilde- ticaretin yaygınlaşması, sılayı rahmin koparılması, yalancı şahitliğin yapılması, hak olan doğru şahitlikten kaçınılması ve kalemlerin ortaya çıkması, kıyametin alametlerindendir.” (bk. Müsned, 1/407-408; 5/333-334)

Hadiste, -soruda işaret edilen hususlarla beraber- genel olarak toplumlarda her türlü okuma-yazma oranının çoğalacağına ve yayılmasına işaret edilmiş de olabilir. (bk. Müsned Şerhi, Ahmed Şakir 5/334)

Bu durum günümüzde çok açık olarak görülmektedir. Bilgisayar ve matbaanın çoğalmasıyla yazı çok hızlı bir şekilde dünyanın dört bir tarafına anında yayılmaktadır. Özellikle bilgisayar, internet ve uydu teknolojileri, bilginin çoğalmasını, geliştirilmesini ve bütün dünyada paylaşılmasını ve kolay iletimini sağlayan en önemli teknoloji olmuştur.

Bununla birlikte insanlar arasında cahillik artmış, faydalı ilim olan Kur’an ve sünnet bilgisi azalmış, ne kadar çok kitap olursa olsun, amel edilmediği için kalemin çoğalmasından elde edilecek fayda temin edilememiştir.

Müslümanların bu konuya daha çok dikkat etmesi, bu nimeti hayırda ve faydalı işlerde kullanması gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun