Kısırlaştırmak anlamına gelen vazektomi yaptırmak, tüpleri bağlatmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buna hemen "caizdir ve bir sakıncası yoktur" demek mümkün değildir. Çünkü bu insanı kısırlaştırmak anlamına gelir. İnsanı kısırlaştırmayı düşünmek, yaratılışı değiştirmek manasına gelmektedir ki böyle bir noksanlaştırma, mükemmel olanı, kusurlu hale getirmek sayıldığından "Allah'ın yarattığını değiştirmeyin." emrine aykırı düşmektedir.

Kısırlaştırma, normal vücut fonksiyonlarından birini yok etme demektir. Eksiksiz insanı eksikli hale getirmek, bu manada yaratılışı değiştirmektir ve elbette caiz değildir. İleride şartlar değişir, çocuk sahibi olma ihtiyacıyla karşılaşabilirsiniz. Bu imkanı tümüyle yok eden bir yönteme İslam meşru gözle bakmaz. Ancak diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Bununla beraber uzman ve dini hassasiyeti olan bir doktor heyeti, başka bir çarenin kalmadığına ve sizin tüplerinizin bağlanmasına karar verirse, o zaman caiz olur.