Kim özürsüz olarak cumayı terk ederse bir dinar sadaka versin, hadisini açıklar mısınız?

Soru Detayı

- Cuma namazını kılmayan kişi, biraz sadaka verse yeterli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen rivayetlerden biri şöyledir:

“Kim özürsüz olarak cumayı terk ederse bir dinar, buna gücü yetmezse yarım dinar sadaka versin.” (Ebu Davud, Salat, 211; Nesaî,  el-Cumua, 3).

Alimler, hadiste emredilen sadakanın vacip değil, müstehap olduğunu söylemişlerdir. Çünkü, böyle bir günah ancak tövbe ile silinebilir. (Haşiyetu’s-Sindî, ilgili hadisin şerhi).

Buna göre, hadisten şunu anlayabiliriz; Üç cumayı özürsüz terk eden kimse, iki şey yapmalıdır. Biri, günahların silinmesinin asıl unsuru olan tövbe etmek ve kılmadığı cuma namazı yerine o günün öğle namazını kılmak; ikincisi de, işlenmiş olan günahın daha kısa zamanda silinmesini sağlamak için yardımcı bir tedavi olarak da biraz sadaka vermek..

Bununla beraber, Kütübü Sitte’de Buharî dışındaki diğer beş kaynakta geçen şu hadise de dikkat etmekte fayda vardır:

“ Kim üç cumayı -hafife aldığı için- terk ederse, Allah onun kalbini mühürler.” (bk. Neylu’l-Evtar, 3/215).

Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! Cuma namazına ezan ile çağırıldığınız zaman derhal Allah'ı zikretmeye (hutbe ve namaza) gidin, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır. Namaz tamamlanınca yeryüzüne yayılın, işinize gücünüze gidin, Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın. Felaha ermenizi ümid ederek Allah'ı çok zikrediniz." (Cuma, 62/9-10)

Cuma namazı, cuma günü öğle vaktinde cemaatle kılınır. Hutbeden sonra iki rekatlık farz namaz eda edilir. Hutbeden önce ve farzdan sonra sünnet olarak dörder rekat daha namaz kılınır. Bunun dışında Müslümanlar cuma günü işleriyle meşgul olabilirler. Yahudilerin cumartesi, Hristiyanların pazar günü yaptıkları gibi dünyevî işleri tatil etmeye mecbur değildirler.