Kilo vermek perhiz yapmak için oruç tutulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbadet, abd kökünden gelir. Abd, kul-köle gibi anlamlar taşır. Köle, efendisinin talimatlarıyla hareket etmesi misali, “Ben Allah’ın kuluyum.” diyen biri de onun talimatlarına göre hareket ettiğini ve edeceğini bildirmiş olur. İbadet, özetle “Allah’ın emirlerini yapmak ve yasaklarından kaçınmak” şeklinde tarif edilebilir.

İbadetin iki farklı görünümü vardır: Takva ve salih amel. Takva, Allah’ın yasak kıldıklarından sakınmak, salih amel ise onun emirleri dairesinde hareket etmek ve hayrat kazanmaktır.

İbadetlerin İlleti ve Hikmeti

Fıkıh usulünde şöyle denilir: “Hükümler, hikmetlere değil, illetlere bağlıdır.”

İllet, hükmün kendisine dayandığı açık, objektif ve hükme münasip vasıftır.

Hikmet ise, ilgili hükmün faydasıdır.

Mesela namaz, insana bedenen de bazı faydalar sağlar, oruç, perhiz görevi görür. Ama ibadet kastı olmaksızın bedene fayda versin diye namaz kılmak, perhiz niyetiyle oruç tutmak, bunları ibadet olmaktan çıkarır.

Demek ki, Allah'a, o emrettiği için ibadet edilir ve bu ibadetle onun rızasına erişmek ümit edilir. İbadetin meyveleri ahirette alınır.

Ancak asıl gaye yapmamak şartıyla, dünyaya ait faydalar ve kendi kendine terettüp eden ve istenilmeyerek verilen neticeler, ibadete aykırı değildir.

Mesela oruç tutan birinin “kulluk görevimi yerine getirirken, bu arada perhiz de yapmış olurum, fazla kilolarımı da veririm” demesi, o ibadeti boşa çıkarmak değildir.