Kıblesini Peygamberimizin tarif ettiği cami rivayeti sahih mi?

Soru Detayı

- Diyn Dağı hakkındaki rivayet sahih midir? Tahrici ve tahkiki nasıldır?
- İlgili rivayet: Vebr bin Yuhannes el-Huzai'yi Yemen'e gönderen İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in, "Yemen'e git onları imana, tevhide davet et. Eğer davetini kabul ederlerse, onlara namazı emret. Namazı da kabul ederlerse, Bathan adlı araziye bir mescit inşa et ve bu mescidin yönü, Dyin adı verilen dağa dönük olsun" dediği belirtiliyor.
- El-Huzai'nin şöyle anlattığı ifade ediliyor: "Rasulullah Efendimiz (sav) bana şöyle dedi:
 “San’a da bina edeceğin mescidi Diyn Dağı denilen dağın sağında kalacak şekilde inşa et. Kıblesini ise yine tam olarak Diyn Dağı'na gelecek şekilde yap.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi Taberani rivayet etmiştir. (bk. Mucemu’l-evsat, 1/253, hno: 831)

Hafız Heysemi de bu hadisin senedinin hasen olduğunu belirtir. (Mecmeu’z-zevaid, 2/12, hno: 1966)

Hasen hadis, dinî konularda delil olarak kullanılan makbul hadis çeşididir.

Camiu’l-kebîr adıyla bilinen bu cami, bulunduğu sarp araziye rağmen kıbleye kusursuz çevrilmiş mihrabı ile biliniyor. Bu durum, Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in bir mucizesidir.

İslam tarihinde Yemen'i yöneten devletler tarafından korunup günümüze ulaştırılmış bir miras olarak Camiul-Kebir, Rasulilerden, Eyyubilere oradan da Osmanlılara kadar birçok dönemde tamir ve onarım görmüş, günümüze kadar gelmiştir.