Kıble yanlış olursa, namazı kaza etmem gerekir mi?

Soru Detayı

- Namazımı kaza etmem gerekir mi?
- Ben evimin yakınlarında bir şantiyede gözetim elamanı olarak çalışıyorum. Çalıştığım yerde kıbleyi tam bilmediğim için gittiğim mescidde kıble yönünü yanlış düşünüp kendi bildiğim yöne doğru kıldım namazlarımı.
- Başka bir bölgede çalıştığımda ise aynı şekilde çalışma arkadaşlarım doğru yön şurası dediği halde ben hala kendi bildiğimi okudum, fakat bu kibirden değil hesaplamalarıma göre doğru yön olduğunu düşünüyordum, güneşe bakarak hesaplıyordum lakin 60 derece falan yanlış yöne doğru dönmüşüm bunu kıble pusulası alınca farkına vardım.
- Şimdi iş yerinde kıldığım namazları kaza etmem gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kendi bilginize göre tespit yaparak veya bildiğini sandığınız birine danışarak kıbleye yönelip kıldığınız namazları kaza etmek gerekmez.