Kesintili olarak erkenden paramızı almamız caiz mi?

Soru Detayı

- Trendyolda satış yapmaktayım bizim ödemelerimiz Trendyolun hesabına yatmaktadır. Trendyol 14 günde bir hesabımıza aktarmaktadır, erken almak istediğimiz zaman bizden yüzde 2.5 oranında kesinti yapmaktadır.
- Onların bu şekilde kesinti yapmaları bizim bu şekilde kesintili halde erkenden paramızı almamız caiz mi acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kredi kartı ile satış yapan iş yeri, satılan malın bedelini, yapılan taksitlendirmeye uygun olarak ödeme gününde almak yerine; süresinden önce kırdırmak suretiyle bankadan parasını eksik alırsa, yapılan işlem, bu şekliyle senet kırdırmaya benzer. Bu da caiz değildir.

Dolayısıyla, erken tahsil sebebiyle kesinti yapılıyorsa, işyeri sahibi, taksitin ödenme gününden önce parayı tahsil etmemeli, zamanının gelmesini beklemelidir.