TICARET VE ALIŞ-VERIŞIN YASAKLARI

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

1- "Yemin metaın satışın sağlar, fakat bereketini giderdir" (Buhari-Müslim).

2- "Alışverişte çok yemin etmekten sakınınız" (Müslim).

3- İbn Ömer`den rivayet edilmiştir: "Adamın biri Resulüllah`a alışverişte çok aldatıldığını söyledi. Bunun üzerine Peygamber (sav) kendisine buyurdu ki: "Alışverişte bulunduğun zaman "aldatma olmasın" diyerek karşı tarafa bildir."

4- Peygamber (sav) buğday satan bir adama vardı ve kendisine bunu nasıl satıyorsun, diye sordu. O da fiatını söyledi. O sırada kendisine elini buğdayın içine sokması için vahiy geldi. Peygamber (sav) elini içine sokunca yaş olduğunu gördü. Bunun üzerine Peygamber (sav) şöyle buyurdu: Bizi aldatan bizden değildir" (Müslim-Ebu Davud).

5- Peygamber (S.A.V) köpek ,zina parasından ve kahinin ücretinden nehy etmiştir(Buhari -Müslim-Ebu Davud)

6-Cabir diyor ki: Mekke fethinde Peygamberin şöyle söyledigini duydum:``Allah ile Rasulü içkinin,leşin, domuzun ve putlarin satişini yasaklamiştir.(Buhari-Müslim)

7-`` Peygamber (SAV) Cenab-i Hak`tan şunu nakletmiştir:`` Kiyamet günü üç kişinin hasmiyim. Benim namima söz verip de sözünü yerine getirmeyen, hür bir kimseyi satip da parasini yiyen ve işçi çaliiştirip da işçinin parasini vermeyendir.``(Buhari)

8- ``Hiç bir kimse mü`min kardeşinin satişi üzerine satiş yapmasin ve mü`min kardeşinin nişanlandigi kadinla nişanlanmasin`` (Buhari- Müslim)

9- ``Öyle bir zaman gelecek ki insanlar ellerine geçenin helal mi haram mi oldugunu düşünmeyeceklerdir.`` (Buhari-Nesai)

10-Borçlu olan kimse borcuna karşi rehindir.Kiyamet günü yalnizligindan dolayi Allaha şikayet edipyalvaracaktir.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun