Sünnetle Yaşamak - 124. GÜN

     Ebu Ümâme (r.a.)’tan şöyle dediği rivayet edilmiştir:

     Ey Allah’ın Rasûlü, bana bir amel yapmamı emir buyur, dedim. Şöyle buyurdu: “Sen oruç tutmaya bak! Çünkü onun benzeri, dengi yoktur.” Ey Allah’ın Rasûlü! Bana bir amel yapmamı emir buyur, dedim. O yine: “Oruç tutmaya bak! Çünkü onun eşi, dengi yoktur.” diye buyurdu. Ben yine: Ey Allah’ın Rasûlü! Bana bir amel yapmamı emir buyur, dedim. O yine: “Oruç tutmaya bak! Çünkü onun eşi, dengi yoktur.” diye buyurdu. (Hadisi Neseî, İbn Huzeyme ve senedi sahihtir, diyerek Hakim rivayet etmişlerdir.)

     Neseî bir rivayetinde şöyle demektedir: Rasûlullah (s.a.v.)’in yanına gittim ve: Ey Allah’ın Rasûlü! Bana Allah’ın beni kendisiyle faydalandıracağı bir emir buyur, dedim. O şöyle buyurdu: “Sen oruç tutmaya bak! Çünkü onun benzeri yoktur.”

     Hadisi İbn Hibban da rivayet etmiştir ki o da şöyle demektedir: Ey Allah’ın Rasûlü! Bana kendisi sebebiyle cennete gireceğim bir amel göster, dedim. Şöyle buyurdu: “Oruç tutmaya bak. Çünkü onun benzeri yoktur.” (Ravi) dedi ki: Bu sebeple Ebu Ümâme’nin evinde gündüzün duman görülmezdi. Onlara misafir gelmiş olması hâli müstesnâ. [1]

[Neseî, IV, 165; İbn Huzeyme, Sahih, III, 194; Hakim, Müstedrek, I, 421; İbn Hibban, Sahih, V, 180]

 

[1] Hafız ed-Dimyati, Hadislerle Amellerin Sevabı, çev. M. Beşir Eryarsoy, Bilimevi Basın Yayın, 3. bs., İstanbul 2009, s. 223. 

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun