Bazı insanlar -haşa- "Allah unuttu!.." ifadesini kullanmaktadır. Allah'ın unutmaktan münezzeh olduğunu nasıl anlatmalıyız?

Allah Teala bütün noksanlıklardan münezzehtir ve bütün isimleri de sonsuzdur.

Allah'ın Alim ve Hafiz ismi vardır. Her şeyi ilmi ile bilen ve koruyan Alim ve Hafiz isimleri sonsuzdur. Sonsuz bir ilme sahip olan Allah'ın sonlu olan varlıkları unutması gibi bir durum düşünülemez.

Allah’ın ilmi sonsuzdur; yanılmaktan, değişmekten, unutmaktan münezzehdir... İnsan ilmi ise, kendisi gibi sık sık değişikliğe uğrar. Dün doğru bildiğini, bugün yalanlayabilir... Meselâ, dün “Güneş Dünya’nın etrafında dönüyor.” diyorduk. Bugün ise aksini ispatladık ve insanlık âlemi olarak kusurumuzu itiraf ettik. Allah’ın ilminde ise, hiçbir değişme düşünülemezdi. Zirâ, Dünya da O’nun mahlûkuydu, Güneş de. Bunların nasıl hareket ettiklerini O’ndan daha iyi kim bilebilirdi!..

Allah'ın kudreti sonsuzdur, demek, “ne kadar alem yaratırsa yaratsın kudretinde bir noksanlık olmaz” demektir. İlminin sonsuzluğu onun cehilden münezzeh olduğu manasınadır. Diğer sıfatlar da aynı şekilde, aynı mantık içerisinde değerlendirilmelidir.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun