Aklımızdan, ben şunu şunu yapmamaya yemin ediyorum, diye bir düşünce geçirsek, ama bunu dilimizle söylemezsek gene de yemin etmiş sayılır mıyız? Bir de yemin etmemeye yemin edilir mi?

Yeminin yemin olması için, dil ile telaffuz edilmesi gerekir. Bu sebeple, insanın kendi içinden tasavvur ettiği bir yemin, yemin sayılmaz.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/397-398).

Tasavvur, aslında bir hüküm olmadığı için herhangi bir hükmün illeti de olmaz. Bunun içindir ki, tasavvur-u küfür, küfür değildir. Tasavvur-u şetim / sövme tasavvuru sövme sayılmaz.

Yalnız şuna dikkat etmek gerekir; o tür düşünceler veya yemin gibi şeyler aklımıza, hayalimize geldiği zaman onlara dikkat ile, ilgilenmek ile, niyet ile sahiplenmeye çalışmamak gerekir... Yani onlarla uğraşmamak, onları yok hükmünde saymak önem arz eder.

Yemin etmemeye yemin etmek de yemin sayılır; bozulduğu takdirde kefaret gerekir. Bu sebeple böyle bir yola baş vurmanın akıllıca bir iş olduğunu düşünemiyoruz. İnsanın kendi kendini lüzumsuz yere zora sokması da doğru değildir.

İlave bilgi için tıklayınız:

YEMİN.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun