Aklıma Allah'ı inkara yönelik gelen düşünceler beni imansız yapar mı?

Şu durumunuz sizin imanla dopdolu olduğunuzu gösteriyor. Eğer siz imansız olsanız böyle endişe duymazdınız. Aklınıza gelen düşünceler şeytanın vesvesesinden ibarettir. Bu konuda dikkat edilecek iki husus var:

Birincisi: Aklınıza gelen düşüncelerden dolayı kendinizi sıkmayın, fazla üzerinde durmayın.

İkincisi: Bu aklınıza gelen düşünceler size ait değil şeytana aittir. Bu düşünceleri kendinizden bilip sıkılmanıza gerek yok. Eğer bu düşünceler size ait olsaydı bu şekilde üzülmezdiniz. Demek ki bu düşünceler sizin değil şeytanındır.

Aklınıza gelen bu düşüncelerle meşgul olmayın. Kendinizi sıkmayın, rahat davranın, aklınıza gelen düşüncelerden dolayı sıkıntıya girmeyin. Şeytanın istediği sizi sıkıntıya sokup ibadetlerden uzaklaştırmaktır. Siz rahat davranıp gelen düşünceleri önemsemediğiniz zaman, vesvese kendiliğinden kaybolacaktır.

Vesvesenin size bir zararı olmadığını bilmelisiniz. Ne imanınıza ne de ibadetinize bir zararı olmaz. Bu düşüncelerin size değil de şeytana ait olduğunu anladığınız anda vesvese kaybolur.

Bu durum yalnızca size has değil, şeytan her insana bu şekilde vesvese verebilir. Aklınıza gelen vesveseyle meşgul olmayı bıraktığınızda vesvese diye bir şey kalmaz.

Bu durumda iken imansız gitmekten korkuyorsunuz. Tam aksine şu an imanınızın güç kazandığı bir zamandır. Allah insanın imanını kuvvetlendirmek için vesveseye müsaade etmiştir. Vesvese uyanıklığa vesiledir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Vesvese nedir, nedenleri ve kurtuluş yolları hakkında bilgi verir misiniz?..

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 50.000+

Yorumlar

turkistan

Kardeşim aynı durum bende de var. Birkaç hafta önce namazda başlayan vesveseler seninki gibiydi durmak bilmedi. günlerce sürünce ben buna akıl olarak cevap veririm dedim çünkü şeytandan geldiğini bilmiyorsun. ama sorular soruları getirdi içinden çıkılmaz hal aldı. Şu anda kendimi imansız biri gibi hissediyorum kıldıgım namazda tat alamıyorum allah hidayet vermezse nolur halimiz? allah cümlemizin yardımcısı olsun. ama onun rahmetinden ümit kesilmez inş doğru yola sevkeder bizi

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
uzmuammer

Müsbet hareket etmek ve müsbet düşünmek neticesinde aklın ve imanın ne kadar rahat edeceğini ve hayırlara vesile olacağını görüp, tavırlarınız ve yayınlarınzdan dolayı sizleri kutluyor, gayret ve çalışmalarınızın devamını diliyor ve tesirini cenab-ı Hak'dan niyaz ediyor sizleri de muhabbet ve hürmetle selamlıyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
PCkopatNaybd

Allah razı olsun.
Aynı durum bendede vardı hemde o kadar ileri gitmniştiki anlatmaya utanıyorum ama ben hiçbirine ihtitmal dahi vermeyip aklımdan aksini kanıtlıyordum sonra bektım ki ben ne kadar aksini kanıtlasam bu vesveselerin sonu gelmeyecek bıraktım dedimki benim inandığımın daha doğrusu varsa bana onun kanıtı lazım benim inandığım(İslamiyet) en doğrusu dedim.Bunlar aksine beni dine bağladı kendim doğruları buldukça doğruları yapmaya başladım (Namza Kurana haram işeri bırakmaya)Allah'a Şükür.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ümitvar821

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (ahmet)

Yukarıda da vermiş olduğumuz linke tıklayarak cevapları okumanızı tavsiye ederiz:

Vesvese nedir nedenleri ve kurtuluş yolları hakkında bilgi

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Şefaatyamuhammed

Bunu yazan elleriniz dert görmesin İnşaAllah (c.c) Ben de tam böyle bir soru soracaktım ki bunu gördüm..Çok güzel bir açıklama..Allah yar ve yardımcınız olsun..Amin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun