Kasas 57. ayete göre o zamanlar Mekke’ye her şeyin ürünü geliyor muydu?

Soru Detayı

- Mesela patates Amerika kıtasından yayılmıştır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kasas suresi 57. ayetin meali şöyledir:

"(Mekke müşrikleri), 'Seninle beraber doğru yolu izlersek yurdumuzdan sökülüp atılırız.' diyorlar. Peki biz onları dokunulmaz, güvenli, katımızdan bir rızık olarak her şeyin ürünlerinin orada toplandığı bir yere yerleştirmedik mi? Fakat çoğu bunun şuurunda değildir.” (Kasas, 28/57)

a) Ayette zikredilen “her şeyin ürünleri”nden maksat ürünlerin pek çoğu demektir. (bk. Zemahşeri, ilgili ayetin tefsiri)

Demek ki “küllü’s-semerat” tabiri kesretten yani çokluktan kinayedir. (Razi, ilgili yer)

b) “Her şeyin ürünleri”nden maksat, “her bölgenin, her yerin ürünleri...” demektir. (Kurtubi, ilgili yer)

c) Her yer, her bölgeden maksat, -dünya ülkeleri değil- Hicaz bölgesi, Mekke’nin çevresinde bulunan Taif gibi yerlerdir. (İbn Kesir, ilgili yer)

d) “Her şeyin ürünlerinin orada toplandığı” şeklinde meali verilen ayetin metninde yer alan “tücba” kelimesi müzari / gelecek fiil kipidir.

Buna göre ayetin meali: “(Mekke) her şeyin ürünlerinin toplanacağı yer” şeklinde olur. Bu da zaman içinde dünyanın değişik ülke ve bölgelerinden -yiyecek, içecek, giyecek vs gibi- ürünlerin Mekke’ye getirileceğine dair gelecekten haber veren bir mucizedir.

Nitekim günümüzde bu hakikat bütün berraklığıyla ortaya çıkmıştır...