Kan vermek orucu bozar mı?

Soru Detayı

“Kan aldırmak, yapanın da yaptıranın da orucunu bozar.” Tirmizi Oruç 60; Ebu Davud Oruç 28; Buhari Oruç 32
“Peygamber’imiz oruçlu iken kan aldırmışlardır.” Ebu Davud Oruç 29-30; Tirmizi Oruç 59; Buhari Tıp 11
- Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kan vermenin orucu bozup bozmayacağı konusunda, Peygamberimiz (asm)’den rivayet edilen “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur.” (Ebû Davûd, Sıyam, 28) hadisinden hareketle, bazı İslâm alimleri kan vermekle orucun bozulacağını söylemişlerdir.

Alimlerimizin çoğunluğu ise, Peygamberimiz (asm)’in oruçlu iken hacamat olduğuna dair rivayeti (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Sıyam, 29) esas alarak, kan vermenin orucu bozmayacağını söylemişlerdir.

Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur.” hadisinin “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır.” şeklinde anlaşılmalıdır.

Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için, boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmaktadır.

Nitekim Enes b. Malik de hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolayı hoş karşılanmadığını söylemiştir. (Buhârî, Savm, 32)

Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz.