Kalble ihanet olur mu? Evli olduğu halde başkasını sevmek caiz midir?

Soru Detayı
Bir arkadaşım var, evli olduğu halde eski sevdiği kişiyi unutamıyor. Bir de çocukları var. Ben ona kalble de olsa yaptığının büyük günah olduğunu söyledim. Haklı mıyım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evli bir kimsenin kalben dahi başka birisine meyletmesi doğru değildir. Bunu iradeli olarak yapmamalıdır. Ancak eskiden içinde kalmış bir duygu olabilir. Bu duygudan dolayı mesul olmaz. Fakat bu duyguyu körükleyecek şekilde hareket etmek doğru değildir. Unutmaya çalışması gerekir.