Kâinatın yaratılışında her şeyin ilk defa ve yeni yaratılması tesadüfen midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hiçbir Şeyin Modeli Yoktur. Her Şey İlk Defa Yapılmaktadır

 “Ve daha sonra elementlerin oluşması için enerjinin salındığı ve milyarlarca yıllık bir dönemde elementlerden bileşik oluştuğu” görüşü ise; yine büyük bir enerji ve güç kaynağını ve büyük bir ilim ve irade sahibini gösterir ve hiçbir zaman tesadüfü göstermez. Çünkü önce enerji salınması için, bunu salacak zatın yeterli enerjisi olması gerekir. Ve daha sonra enerji salınımının sebebi olması gerekir ve enerji salınımı sonra elementleri belli bir şekle getirip, bileşikleri oluşturabilecek bir ilmi ve gücü olması beklenir. Çünkü her şey yeni yapılmaktadır ve her bir elementin özellikleri yeni verilmekte ve bileşik oluşturma kuralları yeni ortaya konmaktadır. Öyle ise, o enerjiyi ve Nur’u veren Zat’ın ebedî olması gerekir. Yani hem geçmişe, hem o an’a ve hem de gelecek zamana hâkim olmalıdır.

Bu hususlara sahip bir Allah’ı kabul etmeyip, maddeyi ezeli kabul etmekle; kendisi enerjiye, bilgiye, iradeye ve güce sahip olmayan maddelere ilahlık vermek demektir. Bu da hayali dahi imkânsız olan bir düşüncedir.