Kafire beddua etmek caiz midir?

Soru Detayı

- Allah'ın ayetleri karşısında muhalefet eden, bu dinin değerlerine saldıran insanlara beddua etmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

BEDDUA: Bir sebepten dolayı herhangi bir kimse hakkında kötümser istek ve temennîde bulunmak, hayır duanın zıddı.

İslam, Müslümanların kendileri ve diğer Müslümanlar aleyhinde beddua etmelerini yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz (asm): "Kendi aleyhinize, evlâtlarınızın ve mallarınızın aleyhine sakın beddua etmeyiniz ki; duaların kabul olacağı bir saate rastlarsınız da bedduanız kabul olmuş olur." (Riyazü's-Sâlihin Tercümesi, III, 82) buyurmuştur...