Kadınlar neden az ödül alıyor?

Soru Detayı

- Bir yerde okudum, müminlerin makbul olanlarının her sabah ve akşam, derecesi aşağı olanların ise her cuma günü ve kadınların dünya bayramı gibi yılda birkaç kere tecelli-i cemal ve rüyet ile müşerref olacakları yazıyor.
- Lütfen sorumu yanlış anlamayın, Rabbim böyle buyurmuşsa başım gözüm üstünedir. Ancak yine de aklıma takıldı, burada kadınların, müminlerin makbul olanları veya aşağı olanlarından daha az ödül alması anlamına mı geliyor?
- Çok anlayamadım. Çeviriden veya yazımdan kaynaklı bir hata mıdır, aslı var mıdır öğrenmek isterim...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahabiler, "Ey Allah'ın Resulü! Kıyamet günü Rabbimizi görecek miyiz?" diye Resulullah'a sordular. Aleyhissalâtu vesselâm Efendimiz:

"Bulutsuz bir günde, öğle vaktinde Güneşi görme hususunda bir itişip kakışmanız olur mu?" diye sordu. Ashab: "Hayır!" deyince:

"Bulutsuz (dolunaylı) gecede ayı görmekte itişip kakışmanız olur mu?" diye tekrar sordu. Ashab yine: "Hayır!" deyince:

"Nefsim yed-i kudretinde olan Zat-ı Zülcelal'e yemin olsun, Rabbinizi görme hususunda da hiçbir itişip kakışmanız olmayacak. Tıpkı Güneş ve Ay'ı görmede itişip kakışmanız olmadığı gibi. Böylece kul, Rabbiyle karşı karşıya gelecek." (Müslim, Zühd 16)

Diğer bir rivayete göreResulullah aleyhissalâtu vesselam bir dolunay gecesi, aya baktı ve:

"Siz şu ayı gördüğünüz gibi, Rabbinizi de böyle perdesiz göreceksiniz ve onu görmede bir sıkışıklığa düşmeyeceksiniz (herkes rahatça görecek)." (Buhârî, Mevakitu's-Salat 6, 26, Tefsir, Kaf 1, Tevhid 24; Müslim, Mesacid 211)

Bu hadislerin mutlak ifadelerine göre, kadınlar da erkekler gibi aynı derecede cemal-i ilahiyi müşahede edeceklerdir.

Bu konuda “O gün bazı yüzler parlaktır ve rablerine bakarlar”, “iyi kimseler nimetler içindedir” mealindeki ayet ve benzerlerinde de bu eşitlik söz konusudur...