Kadınlar, mahrem konuları öğrenmek için erkeklere sorabilirler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda asıl olan, kadınların bu gibi mahrem sorularını, bu konuda yetkili hanımlardan öğrenmeleri, bununu mümkün olmadığı hâllerde kocaları vasıtasıyla sorup öğrenmeleri, yahut ilgili makamlara mektup veya internet yoluyla sorularını iletmeleridir. Gerek şahsi yaşayışımızı, gerekse aile hayatımızı doğrudan ilgilendiren birçok meseleyi başta Peygamberimizin hanımları olmak üzere, kadın sahabelerin rivayet ettiği hadislerden öğrenmekteyiz.

Kadın sahabeler bizzat, bazen de mü'minlerin annelerini vasıta yaparak Peygamberimiz'den pek çok mesele sormuşlar, Peygamberimiz de onların sorularına açık açık cevap vermiştir.

Asr-ı Saadette geçen bir hadiseyi burada anlatmakta fayda var. Hz. Ebû Bekir'in kızı Hz. Esma bir gün gelerek Peygamberimize nasıl gusledeceğini sorar. Peygamberimiz de guslün tarifini yapar. O sırada hazır bulunan Hz. Aişe kardeşinin gelip Peygamberimize bu şekilde sual sormasından memnun olur ve

"Şu Ensar kadınları ne iyi kadınlardır. Dinlerini öğrenmek hususunda kendilerine haya mani olmuyor." der. (Müslim, Hayz: 6l)

İmam-ı Azam'a, "Siz bu ilmi nasıl elde ettiniz?" diye sorduklarında şu cevabı verir:

"Başkasına söylemekten cimrilik etmediğim gibi, başkasına sorup öğrenmekten de utanıp çekinmedim."

Birçok mahrem ve cinsi meselelerin hiçbir ölçü tanımadan, hatta çoğu zaman istismar niyetiyle açık açık anlatıldığı, verilen bilgilerle aile hayatının dejenere edildiği günümüzde, İslamiyetin bu hususta aydınlatıcı bilgilerini vermek Müslüman'ın gerek aile, gerekse dini hayatı için mühimdir.

Bunun için de bu çeşit meselelerde haya ve utangaçlık öğrenmemize mani olmamalıdır.