Kadın hakları gösterisi için, erkeklerin kadın elbiseleri giymesi ve makyaj yapması caiz midir?

Soru Detayı

- İslamiyette kadın hakları için toplumda yapılan gösteriler ve bu gösterilerde erkeklerin kadın eşitliği ve haklarını daha iyi anlatmak için giydikleri kadın elbiseleri ve yaptıkları makyaj doğru mudur?
- Son yıllarda kadın haklarını arama konusunda yapılan gösteriler ve bu gösterilerde yapılan çeşitli uygulamalar ne derece doğrudur?
- Sosyal medyada, ve görsel alanda gördüğümüz bu yaklaşımlar insani değerleri nasıl etkiler?
- Erkekler tarafından kadın giysileri, makyajları yapılarak kadın haklarını arama konusunda ölçü nedir?
- Erkeklerin bu tür gösteriler yapması doğru mudur?
- Böyle uygulamaların dinimizde yeri var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

 - Kadının erkek kıyafetini, erkeğin de kadın kıyafetini giymesi doğru değildir. Eğer böyle bir kıyafet, kadınların -gerçekten kaybolan- haklarının verilmesine katkı sağlayacak bir araç olursa, bu niyete göre bir ruhsatı olabilir.

- Ancak asıl mesele şudur: Bu gibi adamlar, gerçekten İslam tarafından kabul edilen kadınların haklarının iadesi için çabalıyorlarsa takdirle karşılamak gerekir.

Yok eğer maksatları, “kadın hakları” perdesi altında, İslam’a saldırmak ve Müslümanları rencide etmek veya siyasi bir rant devşirmek ya da başka siyasal, sosyal bir dolap çevirmek ise, zaten bunlar en erkeksi giysiler de giyseler yine de vebalden kurtulamazlar.

- Müslümanlar açısından büyük bir gaflet ve yanlışlık, bu gibi İslam’dan uzak olan kimselerin savunduğu doğrulara da karşı çıkmalarıdır. Bununla İslam’a büyük zarar vermiş oluyorlar. Mesela, Marks: “La ilahe illallah” dese, o dedi diye bu hakikatten vazgeçilir mi?

- Bediüzzaman Hazretlerinin şu uyarısı dikkate değerdir:

“Ey Türkler ve Kürdler! İnsaf ediniz. Bir râfızî bir hadîse yanlış mana verse veya yanlış amel etse; acaba hadîsi inkâr etmek mi lâzımdır, yoksa o râfızîyi tahtie edip (yanlışını ortaya koyup) namus-u hadîsi muhafaza etmek mi lâzımdır.” (bk. Münazarat, s. 21)