Kadın, erkeklerin de bulunduğu bir ortamda namazını kılmalı mıdır, yoksa kazaya mı bırakmalıdır?

Soru Detayı
İnternet cafede çalışan bir bayan arkadaşım namazlarını temiz bir yer olmadığı için ve erkeklerin cafede olduklarından kılamıyor ve hepsini birden kaza yapmak zorunda kalıyor. Kendine temiz bir yer bulup kılmalı mı yoksa kaza yapmaya devam etse bir mahsuru olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın veya erkek, necaset omayan her yerde namaz kılabilir. Ancak sade, sessiz ve nezih bir ortamda namaz kılmak daha iyi olur. Özellikle bu durum kadınlar için daha da önemlidir. Bununla beraber temiz olmak şartıyla her yerde namaz klınabilir.

Eğer namaz kazaya kalacaksa, kadın erkeklerin olduğu bir yerde de namazını kılmalı ve kazaya bırakmamalıdır.