Kadın, erkeklere vaaz edebilir mi?

Soru Detayı

- Son zamanlarda, Hz. Aişe validemiz mescitten sahabelere vaaz vermiştir, diyerek kadın vaizle ilgili paylaşılan resimler var...
- Kadın, erkeklere vaaz verebilir mi; Yoksa bu durum bidat mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadının devamlı olarak hem erkek hem de kadınların bulunduğu cemaatlere vaaz etmesi uygun olmaz; bu bizim geleneğimizde yoktur, Müslümanlar arasında gereksiz gerginlikler ve tartışmalara sebep olur, oluyor.

Kadının kadınlara vaaz etmesi ise çok uygun olur.

Hz. Aişe devamlı olarak Medine Mescidi’nin vaizi değildi, gerektiği için nadiren olmuştur.