Kabristandaki otları ve ağaçları satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Kabristanda çok sık ağaçların olduğu yerler, kurumuş ağaçlar ve otlar oluyor. Çok sık ağaçların olduğu yerlerde yeni kabir yeri açmak veya kuruyanları temizlemek maksadıyla bu ağaçları kesip otları toplayıp satmak caiz mi, caiz ise parasını nerelere harcamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kabir azabının hafiflemesine vesile olmak, ayrıca kabristanlara güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla ağaç vb. şeyler dikmek sünnettir.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, bir ziyareti sırasında kabirde yatan iki kişiden birinin koğuculuk yaptığı, diğerinin de idrardan sakınmadığı için azap gördüklerini haber vererek, yanındaki sahabilerden yeşil bir hurma dalı getirmelerini istemiş, getirilen hurma dalını ikiye bölerek her kabrin başına birer tane dikmiştir. Bunları niçin diktiğini soranlara da “Bu ağaçlar yeşil kaldıkça umarım ki azapları hafifler.” demiştir. (Buhârî, Vudu, 55, Cenaiz, 89)

Fıkıh alimleri, bu tür hadislere dayanarak kabristana dikilen ağaçların ve yetişen otların tesbih ettiği, bu sebeple de ölülerin kabir azabının hafiflemesine vesile olacağı gerekçesiyle ağaçları kesip yeşil otları ve çiçekleri koparmanın sünnete aykırı bir davranış olduğunu, kuruyan ağaç ve otların ise kesilip satılarak kabristana veya kamu yararına harcanabileceğini belirtmişlerdir. (el-Fetâva’l-Hindiyye, 1/166-167; Tahtâvî, Ḥaşiye ala Meraḳı’l-felâh, s. 515, 516; İbn Abidîn, Reddü’l-muhtar, 2/245-246)

Buna göre bir kabristanda çok sık ağaçların olduğu yerlerde yeni kabir yeri açmak veya kuruyanları temizlemek maksadıyla, bu ağaçları kesip otları toplayıp satmak caizdir, gelirleri de aynı kabristanın ihtiyaçlarına sarf etmek esas olmalı, ama ihtiyaç yoksa veya ihtiyaç fazlası olursa, kamu yararına harcanabilir.