Japonca ve Çince'de resmedilen çıplak kadın yazısı caiz mi?

Soru Detayı

- Japonca’da üç tür harf var, ilk ikisinde Arap yazısındaki gibi resimlik hiç kalmamıştır. Üçüncüsü ise Çin harflerinden aynen alınmıştır ve bunlarla kelime yazılırken hayvan, insan ve ruhsuz objeler resmedilir. Bir özellikle kötü misali vardır bunun, ki o anne anlamına gelir ve çıplak bir kadın resmedilir.
- Ashabın uygulaması ve bazı hadisler ruhlu canlıların resimlerini yasakladığına göre, bu çok yaygın olan harfler sorun olmadan okunabilir mi?
- Yazıma gelince, Japonca'da bunlar hece hece yazılabilir, ama Çince'de bu harflerin kullanımı kaçınılmazdır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

O dili kullanmak, yazmak, okumak durumunda olan kişiler için bir sakıncası yoktur.

O bir resim değil, çıplak kadına benzeyen harftir ve hatları / organları belli değildir.