Bilgisayarda insan modeli tasarlama; karikatür çizme konusunda ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan modeli tasarlamaktan maksat sanal alemde insan şeklini, heykelini yapmaksa, bunun getirisini, götürüsünü iyi düşünmek gerekir. Bildiğiniz gibi, diğer suretler, heykeller hakkında farklı görüşler mevcuttur. Fakat, sanal alan, daha ehven bir saha olarak görülmektedir. Eğer bu tasarımla, insanlığa faydalı bir şeyler sunuluyorsa, bunda bir sakınca yoktur.

Örneğin kıyafet tasarlama açısından bir insan figürü resmediliyor, çiziliyor ise haram ve günah denilemez. Ancak resmedilen insan figürleri İslam'ın meşru saymadığı, haram kabul ettiği bir takım yerlerde kullanılıyor, onlara malzeme teşkil ediyor ise buna caiz demek hiç mümkün değildir. Mesela, çizilen resimler pornografik bir takım internet siteleri veya mecmualar için malzeme olur ise kesinlikle haramdır.

Genel ahlak kurallarına uygun olmak kaydıyla resim yapmakta ve karikatür çizmekte bir sakınca yoktur.