İyi bir fizikçi mu'cizelere gönül rahatlığı ile inanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her şey böyle yerli yerine ve doğru bir perspektife oturtulunca, bir kişi gayet iyi bir fizikçi olmakla beraber, mu’cizelere de gönül rahatlığıyla inanan gayet inançlı biri –yani içinde hiçbir çelişki yaşamayan dindar bir fenci– olabilir. Meselâ, "Newton’un birinci, ikinci ve üçüncü kanunları" olarak bilinen fiziğin en temel kanunlarını formüle eden Isaac Newton, İncil üzerinde de ciddi çalışmalar yapan son derece dindar biri idi.

Gelmiş geçmiş en büyük iki fizikçiden ikincisi olan Albert Einstein da ateistliği reddetmiş ve Allah inancı olan biri olduğunu ifade etmiştir. Allah’a inanıp maddenin korunumu gibi fizik kanunlarına olan inancından dolayı mu’cizelere inanmakta zorlanan bir kişi, inandığı Allah’ın vasıflarını önkabullerden sıyrılarak tekrar etraflıca değerlendirmelidir.

Kâinatı bir kudret mu’cizesi olarak hiç yoktan var ettiğine inanılan bir Zat, hikmeti iktiza ederse, istediği şeyi istediği zaman yoktan var edebilir. Bereket kavramı da bu çerçevede değerlendirilebilir.