İstihaze akıntısı olan hamile bir kadının gelen akıntılardan dolayı her namaz vakti çamaşırını değiştirmesi gerekir mi? Nasıl namaz kılacağımı şaşırdım, sürekli iç çamaşırımı değiştiriyorum, günlük ped kullanıyorum, ama yoruldum, ne yapmam gerektiğini...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstihaze akıntısı olan kadın özürlü olduğu ve istihaze akıntısı devamlı olduğu için, her defasında çamaşırını değiştirmesi gerekmez. Bu akıntının kirlettiği yerleri temizlemekle mükellef değildir. Namazını bu şekilde abdest alarak kılabilir.

Tıp ilmine göre, gebe olunduğu halde normal adet günlerinde daha az miktarda ve daha kısa süreli kanama olur. Halk arasında buna "üste görme" denir.

İslam'a göre bu tür kanamalar adet değil özür kanıdır. Hamile kaldıktan sonra adet görülmez. Hamile olduğu halde kanaması olan kadın özürlü sayılır ve özürlüler gibi ibadetlerini yerine getirir.

Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir. Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği halde bozulmaz. Bu halde iken namazlarını kılarlar. Abdest bozucu kan, irin, istihaze akıntısı, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar. Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden akıntı olmaktadır.