İslam'ın iktidara bakış açısı nedir?

Soru Detayı

- İktidar nedir?
- Neden makam (iktidar) istenmemelidir?
- Macbeth, Hamlet gibi batı kaynaklı Deli İbrahim, Kösem Sultan, IV. Murad gibi doğu kaynaklı eserlerde, neden iktidarın insanı özünden uzaklaştırması hususu vurgulanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İktidar devleti yönetme yetkisidir. Bu yetki İslam'a göre ehline verilir. Ehli olanın bilinmesinin zorlaştığı zamanlarda, ehil kişilerin kendilerini tanıtarak vazifeye arz etmelerinde bir sakınca görülmemiştir.

Birçok yetki ve imkan insanı özünden uzaklaştırabilecek imtihanları içinde barındırır, ama bu sonuç kaçınılmaz değildir. Kul, özüne sadık kalma mücadelesi vererek kul olur.

"Âdil yönetici" hakkında Peygamberimiz (asm)'in övgüleri vardır; yani iktidar aynı zamanda büyük ecir alma imkanı da verir...