İslam ve Rasyonalizm, tamamen çelişir mi?

Soru Detayı

- Sokrat gibi Rasyonalist filozoflar da tanrının varlığını kabul ediyorlar, bu benim için "Acaba İslam ve Rasyonalizm çelişmiyor mu?" sorusunu akla getiriyor. Eğer çelişiyorsa, bu alanda Rasyonalizm'e alternatif var mıdır?
- Sokrat gibi Rasyonalist filozofları anlamaya çalışmakta ve araştırmakta bir sakınca var mıdır?
- Tanrının varlığına ilişkin delillerini incelemekte bir problem var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rasyonalizm, bilginin doğuştan akıl vasıtasıyla geldiğini söyler. Tanrı fikri de doğuştandır; dolaysıyla kavram olarak Tanrı kavramı da deney ve tecrübeyle değil, akılla kavranılır.

Müslümanlık kaygısı taşıyan biri için en uygun filozoflar Platon, Sokrates hatta Aristo'dur. Sokrat ve Platon ahlaktan Tanrı'ya ulaşırken Aristo doğadan ve kosmostan ulaşır.