İnsan neden var?

Soru Detayı

- İnsan neden var, sorusuna cevaben bilim ve felsefe ne demiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilim "İnsan neden var?" sorusuyla ilgilenmez. Bilim "nasıl" sorusuna cevap arar "niçin" sorusuna değil.

Felsefede ise "İnsan neden var?" sorusuna binlerce farklı cevap bulabilirsiniz. Bunlardan belli başlıları şöyledir:

İnsan iyi ideasına dolaysıyla Tanrı'ya göre yaşamak için vardır. (Platon, Sokrates)

İnsan kendini bilmek, doğayı tanımak için vardır. (Aristoteles)

İnsan gücü yettiği nispette ahlaki olarak Tanrı'ya benzemek için vardır. (Farabi)

İnsan doğaya uygun yaşamak için vardır. (Epiküros)

İnsan kendi varoluşunu gerçekleştirmek için vardır. (Heidegger ve diğer varoluşçu filozoflar).

Bunun gibi farklı filozoflar insanı farklı şekilde tanımlamışlardır.

Müslüman Filozoflar, “nefs” (ruh) kavramından hareketle insanın metafizik boyutunu, biyopsişik yapısını, bir akıl ve irade varlığı olarak mahiyetini ve eskatolojik akıbetini incelemiş; en yukarıda peygamber olmak üzere insanı yaratılmışlar hiyerarşisinin üstüne yerleştirmiş; onu yalnızca “düşünen ve bilen canlı” olarak değil “yaratılışı gereği toplumsal ve siyasal canlı” olarak da tanımlamıştır.